Praní a péče

Péče o produkty Geoff Anderson

Praní a celková péče o produkty Geoff Anderson

Pečujte o prodyšné bundy

Údržba nepromokavých bund uvedených níže:

Dozer, WS, LWS, MWS, Raptor, Xera.

Nezapomeňte bundu po použití vždy úplně vysušit a často ji prát. Bundu naimpregnujte vhodnými přípravky např. Grangerovým sprejem .
Na výrobky používejte pouze sprej.

Nepoužívejte Nikwax XT direct a podobné "wash in products".

Tyto typy produktů obsahují chemikálie, které mohou nakonec naši membránu rozpustit.

Skladování bundy ve vlhkém prostředí usnadní hnilobu a zkrátí životnost. Známky hniloby jsou černé skvrny a charakteristický vlhký suterénní zápach.

Sůl se často projevuje jako bílé skvrny. Umyjte podle níže uvedených pokynů.
Slaná voda a stálé sluneční záření bělí a rozkládají tkaniny.

Praní:

Doporučujeme prát v pračce na 30°C. Bundu perte často pomocí programu jemný/vlna a nejlépe bez mýdla. Prát bundu naruby. Pokud jste však měli takové štěstí, že přípravek voní jako ryba, použijte vhodný mýdlový přípravek. Jako alternativu použijte normální prací prostředek bez chlóru.

Nepoužívejte kompaktní prací prostředek ani tradiční aviváž. Vždy dodržujte pokyny pro praní ve výrobku.

 

Zavřete všechny zipy a části suchého zipu.

 

Údržba následujících nepromokavých bund:

Dozer, Xera, Buteo, Barbarus, WS6, WS7:

Nezapomeňte bundu po použití vždy úplně vysušit.

Umyjte jej pouze tehdy, když je to opravdu nutné. Ruční mytí často.

Bundu naimpregnujte vhodnými přípravky – například Grangerovým sprejem .

Skladování bundy ve vlhkém prostředí usnadní hnilobu a zkrátí životnost.

Sůl se často projevuje jako bílé skvrny. Umyjte podle níže uvedených pokynů. Ujistěte se, že všechny zipy neobsahují krystaly soli tím, že je omyjte sladkou vodou.

 

Praní:

Doporučujeme prát v pračce na 30°C. Vyperte bundu pomocí programu jemné/vlna.

Jako alternativu použijte normální prací prostředek bez chlóru. Nepoužívejte kompaktní prací prostředek ani tradiční aviváž. Vždy dodržujte pokyny pro praní ve výrobku.

Dbejte prosím pokynů pro péči na štítku.

Merino vlna má samočisticí a antibakteriální vlastnosti díky přirozenému obsahu lanolinu. Po opakovaném praní běžně dostupnými pracími prostředky ztrácí merino vlna svůj přirozený lanolin a tím i tyto pozitivní vlastnosti. Proto náš tip: Výrobky z merino vlny perte s pracími prostředky speciálně určenými pro tento účel (např. Grangers Merino Wash). Tím jsou zachovány samočisticí a antibakteriální vlastnosti merino vlny. Díky samočisticí schopnosti merino vlny často postačí povalování se na čerstvém vzduchu. Nezřídka se tak ušetří praní. Skvrny lze také často odstranit vlhkým hadříkem nebo kartáčem.

Péče o zip – čtěte pozorně!

Opatrné používání YKKTM zipů

Informace převzaté z webu YKK.com

 • Neplynulé rozepínání a zapínání jezdce zipu
  Ozubení prvků zipu může být poškozeno vytlačením jezdce, který se neotevírá nebo nezavírá hladce.
  Naneste parafín nebo lubrikační sprej na přední a zadní stranu prvků a několikrát pohybujte jezdcem nahoru a dolů, aby se dostalo mazivo do jezdce a zajistili jste tak hladký chod jezdce.
 • Zip zadrhnutý v látce
  Posuvník se může při otevírání nebo zavírání zachytit o nit nebo látku. Pokus o uvolnění jezdce silou problém jen zhorší. Vytáhněte jezdec zpět a odstraňte zachycenou nit nebo látku. Když se jezdec zakousne hluboko do látky, netlačte zpět, ale snažte se jej jemně dostat ven.
 • Nasazování a sundavání oblečení
  Oblečení by se mělo oblékat nebo svlékat až po úplném rozepnutí zipu. Při zapínání zipu se bude jezdec plynule pohybovat, pokud je háček nebo horní knoflík zapnutý předem. Pokud je jezdec ponechán uprostřed, dochází k nadměrnému namáhání prvků, spodního dorazu nebo samotného jezdce a může dojít k poškození.
 • Odpovídající způsob čištění
  Před čištěním by měl být uzavřen zip a zajištěn jezdec. Při ponechání otevřeného jezdce může špička jezdce poškodit látku nebo se páska může natáhnout nebo se může srazit. Silné alkalické detergenty nebo bělicí prostředky na bázi chlóru používané k odstranění oleje nebo skvrn rozpouštějí parafín nebo olejový film a je třeba je používat opatrně. Pokud zip po vyčištění nefunguje hladce, naneste parafín nebo lubrikační sprej „FastenerMate®“ a několikrát jezdcem pohybujte nahoru a dolů, dokud nebude fungovat hladce.