Průvodce ponožkami: Jak najít ty nejlepší

Ponožky Geoff Anderson

Studené nohy jsou jednou z nejhorších věcí při rybaření. Poté, co vaše nohy prochladnou, je téměř nemožné je znovu zahřát. Druhou věcí jsou vysoké venkovní teploty, kdy vám brodící boty nebo holínky mohou zanechat ošklivé následky na nohou. Nepohodlí ale můžete změnit na pohodlí, pokud máte ponožky vhodné do chladného a teplého počasí.

Jaká jsou nejlepší vlákna a příze na ponožky?
Existuje mnoho různých druhů vláken a přízí, ale ponožky z merino vlny jsou pro mnoho účelů nejlepší. Merino vlna je „teplotně inteligentní“. To znamená, že vlna zvládá vlhkost, když je teplo, a reguluje dopady mrazu, když je zima. Novozélandská merino vlna představuje nejkvalitnější vlnu světa, zajišťuje nejvyšší komfort při různých aktivitách a různém počasí.

Jaká je správná velikost ponožek?
Důležité je nekupovat ponožky, které jsou příliš malé – zejména určené pro lov v broďácích nebo holínkách. Nezáleží na tom, aby vám v létě ponožky těsně padly na nohy. Ale v chladných měsících je velmi důležité mít ne příliš těsné ponožky, ale pár, který je pohodlný a podpůrný. Měli byste dbát na to, aby vaše ponožky nebyly příliš velké a mohly vám při pohybu volně klouzat po nohou – může to zvýšit riziko vzniku puchýřů.
Ve skutečnosti je lepší mít ponožky o jedno číslo větší než o číslo malé. O něco větší ponožka poskytne více místa pro vaše prsty v broďácích/obuvi, stejně jako bude prostor pro více vzduchu kolem nohy – a je to vzduch, který přispívá k udržení vašich nohou v teple. V případě použití ponožek na turistiku nebo jiné podobné aktivity je dobré mít ponožky těsně přiléhající, protože ponožky jsou jako izolace málokdy potřeba.

Jaký je rozdíl mezi turistickými a rybářskými ponožkami?
Silnou vlněnou ponožku nelze nazvat rybářskou ponožkou, je v tom rozdíl. Přestože se turistická ponožka zdá být velmi jednoduchá, je velký rozdíl v technologii její výroby a jde o velmi pokrokový výrobek – mimo jiné složením různých přízí v různé tloušťce a složitou technologií pletení.
Turistické ponožky jsou v současné době obvykle navrženy jako těsně padnoucí nohy, kvůli maximální podpoře. Na druhé straně jsou téměř vždy syntetická vlákna poskytující dobrou elasticitu – zejména kolem klenby a kotníku. Šití stehů a spojů je ploché, aby se méně přetěžovaly. Navíc elasticita podporuje tvarování po chodidle. Turistické ponožky mají pod nohama další „nástupní polštářky“ – zejména u paty a špičky – takže jsou na dotek silnější. Poskytují lepší absorpci nárazů a šetří nohy, což je zvláště důležité při turistice s těžkým batohem. Reboot je náš návrh kompletní turistické ponožky, kterou lze použít na dlouhé procházky nebo jako jednoduché každodenní ponožky v chladných měsících.

Boot Warmer ponožky

Rybářské ponožky – nebo jen tlusté vlněné ponožky – jsou naopak určeny hlavně k zahřívání. Proto jsou tou správnou volbou pro použití v chladných měsících nebo pro relativně nehybné aktivity mimo většinu ročního období. Ponožky musí být vyrobeny po tzv. smyčkové konstrukci, aby poskytovaly maximální hřejivost. To znamená, že uvnitř ponožky je mnoho vlněných smyček. Větší množství těsných smyček zajišťuje lepší hřejivost ponožek – kvůli extra objemu vlny na jedné straně a kvůli mnoha malým vzduchovým kapsám, které pomáhají udržet teplý vzduch na straně druhé. Doporučujeme použít tenkou vložku - tenkou merino vlněnou vnitřní ponožku pod silné ponožky - pro dosažení nejlepšího pohodlí. Zaručuje téměř vždy suché a teplé nohy.

V našem sortimentu jsou dva různé modely silných ponožek – Wooly a BootWarmer. BootWarmer je klasická silná ponožka co do střihu a délky, ale vyrobena přirozeně z nejjemnější merino vlny – a dá se použít zhruba na všechno. Wooly je na druhou stranu navržena speciálně pro použití v broďácích – a zejména broďácích s volnou botou. Woolly sahá trochu nad okraj vašich brodivců, ale je kratší než BootWarmer. Navíc je zde další prostor v přední části chodidla, který zajišťuje, že ponožka nebude příliš těsná, když přijde do brodivých bot – zaručuje dobrý krevní oběh a v důsledku toho nejlepší podmínky k tomu, aby se nohy neprochladily.

Kolik párů potřebuji?
Záleží především na tom, k čemu chcete ponožky používat. Pokud jedete pouze na jednodenní výlet, stačí jeden pár. Pokud ale jedete na více dní, tak musíte mít minimálně dva páry, takže vždy můžete přejít na pár suchý. Totéž je důležité, pokud ponožky používáte na náročnou turistiku nebo jiné aktivity, kde se potíte. V tomto případě je pohodlnější přezout na pár suchých ponožek během dne, když si dáváte pauzu.

Při použití kombinace silných ponožek a vložky může být nutné mít další pár vložek.

Mohu používat stejný pár ponožek po celý rok?
Ano, pokud jsou ponožky vyrobeny z té nejlepší merino vlny, můžete to ve skutečnosti udělat. Kombinace obojího - vložka a tlustá ponožka poskytuje dobrý komfort v mnoha různých podmínkách, i když se může velmi zahřát. Ale co v létě na broďácích? Pokud je za těchto podmínek žádoucí pořídit si něco tenčího, pak je možné buď použít pouze vložky, nebo ještě lépe opravdovou turistickou ponožku – poskytne dobrou oporu a pohodlí, aniž by byla příliš teplá.

Pro kratší cesty nebo pro každodenní použití, kde úroveň aktivity není nejvyšší, jsou vložky dobrou volbou. Poskytují minimální zahřívání a napomáhají rychlému odvodu potu od nohou – i v letních vedrech.

Proč si vybrat Merino ponožky Geoff Anderson?
Ponožky nás vždy zajímaly. Ale vysoký počet vynikajících výrobců nás držel stranou. Až do teď. Po mnoha letech vývojové práce jsme našli odpověď. Přidali jsme tři funkční vylepšení, která se výrazně liší i od těch nejlepších ponožek, které znáte. Pomáhají:

 • Zachovat dobře známý komfort merino vlny a přidejte dosud neznámou odolnost
 • Spojit zkušenosti, výzkum, vývoj a nejpokročilejší „technologie pletení“ na světě. A navíc to všechno sbíráme tam, odkud pochází ta nejkvalitnější vlna světa – Nový Zéland
 • Používáme elastickou podporu/kompresi, která je pletená v každé ponožce, strategicky správně umístěná – nazývaná ESS™. ESS™ zajišťuje kompresi, která pomáhá lepší cirkulaci a ponožka nepadá kolem kotníku.

Geoff Anderson ponožky z merino vlny

Tradiční dosah řemesla
Za každou jednou vyrobenou ponožkou se skrývá více než 117 let zkušeností, řemeslné zručnosti a historie. To zajišťuje, že naše ponožky jsou odolné a pohodlné. Díky naší technologii je pevná a surová příze merino vlny zušlechtěna na „tlumení smyčky“, zpevňuje, dodává elasticitu a shromažďuje se do jednoho páru ponožek, které mohou být ty nejlepší, jaké jste kdy měli.

Detail ponožky Bootwarmer od Geoff Anderson

ESS™ elastický podpůrný systém
Elastický podpůrný systém posiluje další funkce ponožky. ESS™ zajišťuje přizpůsobené přizpůsobení a podporu, uzamkne ponožku k chodidlu a bérci. Pevné a přesné uložení je nezbytné pro snížení tření a posunutí. Pokročilá výrobní technologie se přizpůsobí elasticitě a poskytuje dokonalou nastavitelnou podporu a padnutí.

Geoff Anderson Reboot - unikátní vlastnosti ponožky

 1. Natahovací manžeta zajišťuje, že ponožka zůstane na svém místě
 2. Maximální „smyčkové odpružení“ poskytuje vysoký komfort a dokonalé mikroklima
 3. Y-Heel design uzamkne ponožku kolem paty
 4. ESS™ (elastický podpůrný systém) podporuje v horní části otvoru ponožky
 5. Polstrování Comfort Zone™ a zesílené kritické zóny poskytují extra odolnost
 6. Elastický pás nad klenbou chodidla
 7. Bezešvé zapínání kolem prstů

Proč Merino?
Merino vlna je přirozenou a zdravou volbou pro životní prostředí – zejména při nošení přímo na kůži. Používáme naši merino vlnu inteligentně, a proto se v každé ponožce můžete těšit z nízké hmotnosti, pevnosti a prodyšnosti. Přirozené vlastnosti vlny Merino bojují proti bakteriím a zůstávají neměnné bez zápachu. Extrémně jemná vlněná vlákna nezpůsobují podráždění ani svědění.

Slibujeme vám ponožky:

 • Výjimečně odolné
 • 100% přírodní merino vlnu z Nového Zélandu
 • Měkké a pohodlné
 • Minimální hmotnost
 • Odolné vůči zápachu
 • Regulace teploty a vlhkosti
 • S vyváženým mikroklimatem