Udržujte se v teple - průvodce správným oblékáním

Princip 3 vrstev

Princip tří vrstev je jednoduchý a fungující systém, kde kombinace různých vrstev zajišťuje maximální pohodlí. Například prodyšná bunda poskytuje velmi malý účinek, pokud vrstvy použité pod ní nejsou prodyšné. Nemá smysl utrácet stovky eur za dobrou bundu, pokud opomenete koupit dobře fungující vnitřní a střední vrstvy. Cílem principu tří vrstev je vytvořit systém, který vás udrží v teple a suchu i za těch nejnáročnějších povětrnostních podmínek.

 

Tři základní vrstvy jsou:

  • Sada přiléhavého spodního prádla odvádějícího pot.
  • Střední vrstva, určená úrovní vaší aktivity a požadavky na izolaci.
  • Vodotěsná vnější vrstva, která vás ochrání před větrem, deštěm, sněhem, vlnami a tak dále.

1

První vrstva - spodní prádlo

Nejdůležitější funkcí vašeho spodního prádla je umožnit odvádění přebytečného tepla pryč z vašeho těla a zajistit, že nepromoknete a neprochladnete. Merino vlna je nejoblíbenějším používaným materiálem, má přirozenou schopnost regulovat teplotu, takže vaše pokožka neprochladne. Vlna hřeje/uvolňuje energii bez ohledu na to, zda je namočená nebo suchá. Díky schopnosti regulovat teplo je merino vlna jasnou volbou pro celoroční použití.

Při použití merino vlny je dobré ji prát co nejméně, tím se výrazně prodlouží životnost látky. Místo toho věšte oblečení na čerstvý vzduch, zvláště pokud jsou teploty pod nulou. Moderní spodní prádlo má na vnější straně přidaná syntetická vlákna pro lepší odolnost proti oděru - ale uvnitř máte pouze merino vlnu pro maximální pohodlí.

Spodní vrstva prádla pro rybáře od Geoff Anderson

Druhá vrstva - Izolace

Funkcí střední vrstvy je zajistit, že budete v teple. Střední vrstvy lze měnit v závislosti na vaší aktivitě a požadavcích na izolaci – tak, aby vyhovovaly vašim nárokům. Fleece je nejčastěji používaným materiálem, proto struktura látky váže mezi vlákna hodně vzduchu – a právě vzduch vytváří teplo. Fleece má schopnost absorbovat a transportovat přebytečný pot/vlhkost a navíc velmi rychle schne.

Fleece se většinou vyrábí z polyesteru, často z opakovaně použitých plastových obalů. Rozdíl mezi dobrým a špatným fleecem je především v tom, kolik vzduchu v materiálu váže, a tím jak je teplý. Kromě toho má kvalitní fleece mnohem vyšší odolnost proti oděru než ty méně kvalitní.

American Polartec je předním výrobcem rouna na trhu. Fleece materiály Polartecs jsou známé svou vysokou kvalitou, zajišťující maximální teplo a prodyšnost.

Geoff Anderson izolační vrstva oblečení pro rybáře udrží teplo

Třetí vrstva - Vodotěsná

Funkce svrchních vrstev je chránit vás před živly - deštěm, sněhem, větrem. Je velmi důležité pochopit, že prodyšná látka je schopna „dýchat“ pouze páru – nikoli pot v tekuté formě. Pokud zaznamenáte kondenzaci na vnitřní straně vnější vrstvy, můžete mít pocit, že vnější vrstva není vodotěsná – ale problém lze často vyřešit správnou vnitřní a střední vrstvou.

Bavlnu není vhodné používat v žádné z vrstev, protože na rozdíl od fleecu váže vlhkost. Správné použití vnitřní a střední vrstvy je klíčové pro dosažení plné funkce vnější vrstvy.

Dozer6 Denim - detail voděodolné vrstvy rybářského oblečení